Ana Sayfa Duvar Phanteks Glacier One – Hazır İşlemci Sıvı Soğutucusu İncelemesi

Phanteks Glacier One – Hazır İşlemci Sıvı Soğutucusu İncelemesi

6
0

Başarılı kasa ve fanlarıyla tanıdığımız Phanteks şimdi de işlemci soğutucuları konusuna el atıyor. Kutudan kullanıma hazır olarak çıkan sıvı soğutmalar pazarına Glacier One ile giriş yapan Phanteks, bu üründe nasıl bir performans sergiliyor, videomuzda detaylı olarak inceliyoruz.

Soğutucu 4 ayrı model olarak piyasaya sürülmüş, 240 mm radyatöre sahip üründe siyah ve beyaz renk seçenekleri var. Siyah olan model 240 MP, beyaz olan da MPH olarak geçiyor. 280 mm ve 360 mm radyatörlü modellerinse sadece siyah renk seçeneği var.

Beyaz 240 mm modelde Phanteks’in Halos D-RGB fan çerçevelerinin kullanıldığını görüyoruz. D-RGB aydınlatmalar 5 Volt ile çalışan adreslenebilir bir RGB türü, bunların kablosu da 3 pinli oluyor. RGB aydınlatma sevmiyor ve sadece beyaz renk bir hazır sıvı soğutucu istiyorsanız bunları çıkarabiliyorsunuz.

Elimizde 240, 280 ve 360 MP modelleri olduğu için hepsini de test etme imkanı bulduk. Videomuzun performans testi kısmında sonuçları bulabilirsiniz.

Öne Çıkan Özellikler

Glacier One soğutucular güncel modeller olduğu için Asetek’in en yeni 7. nesil pompasıyla geliyorlar. Yakın zaman önce incelediğimiz NZXT Kraken X model soğutucuları hatırlarsanız, orada da pompa üzerinde NZXT’nin Infinity Mirror adını verdiği LED ve aynayla oluşturulan kapaktan bahsetmiştim.

Phanteks de bu parçaya Infinity Mirror demeyi seçmiş. İsimler ve işleyiş mantığı benzer olsa da, Phanteks’in burada özgün bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Çünkü Phanteks’in soğutucusundaki D-RGB’li bu üst kapak çıkarılabiliyor ve şekil itibariyle farklı. Üreticilerin bu kısma logolarını yapıştırıp altına RGB koymak yerine bu tür yaratıcı tasarımlar seçmesi, son yıllarda daha çok görmeye başladığım ve hoşuma giden bir gelişme.

Üst kapaktan çıkan D-RGB kablosu 3 pinli ve genelde güncel anakartlarda işlemci soketi civarında bunların bağlantısını bulabiliyorsunuz. Buraya bağladığınızda varsayılan olarak anakartla senkronize şekilde RGB aydınlatmaya kavuşuyorsunuz. Bunu değiştirmek istediğinizde anakartın RGB kontrol uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Pompa ünitesinden sadece 4 pinli PWM uçlu fan kablosu çıkıyor. Yani soğutucu hem güç, hem de devir kontrolü için bu kabloyu kullanıyor. Güç için ayrıca bir SATA kablosuyla uğraşmamak güzel.

Fanlar

Birlikte gelen fanlar Phanteks’in MP120 ve MP140 fanları. Bunlar 500 ile 2200 RPM arasındaki devirlerde dönebilen 4 pinli PWM fanlar. Ancak fanlarla ilgili alışılmışın dışında olan akıllıca bir tasarım detayı var ki kablo karmaşasını ve kurulum sonra uğraşmayı oldukça azaltıyor. Her fandan bir dişi, bir de erkek kablo ucu çıkıyor. Bu sayede bunları arka arkaya daisy-chain şeklinde bağlayabiliyorsunuz. Haliyle bu kablolar biraz kısa kalıyor ama Phanteks bunu da düşünmüş ve kutuya 50 cm boyunda bir fan uzatma kablosu koymuş.

Bunlar en yüksek devirde 34 desibel ile gürültülü diyebileceğimiz fanlar. Uzay montajda yaptığımız testlerde 500 devirde gayet sessiz çalıştıklarını gördük, %55’ten sonra gürültü rahatsız edici olmaya başlıyor. Pompa da %50-60 civarında fısıltı sessizliğinde çalışırken, yüksek devirlere getirdiğinizde kabarcık sesi gibi su sesi duymaya başlıyorsunuz. Pompa devri fanlara göre belki bir tık daha yüksek tutulabilir gibi geldi bana, fanlara oranla ürettiği gürültü daha az çünkü.

Radyatör Ve Borular

Radyatörün üzerinde herhangi bir Phanteks yazısı veya logosu göremiyoruz, bu kısımlar sade ve siyah tutulmuş. Pompanın altında Phanteks’in termal macunu hazır uygulanmış gelse de, sonraki montajlarınız için kutuya ek bir şırınga macun daha konmuş. Bu sayede ilerde işlemci değiştirirken ya da yıllık bakımda termal macunu yenilerken masraftan kurtuluyorsunuz.

Soğutucuda kullanılan borular örgülü kaplamaya sahip ve 40 cm uzunluğunda. Yine alışılmışın dışında bir detay da Phanteks’in kutuya bu borulara takılabilen 3 adet klips eklemesi. Bu da boruların temiz ve estetik gözükmesini sağlıyor. Ayrıca boruların pompaya bağlandığı dirsek rakorlar kolaylıkla döndürülebiliyor.

Uyumluluk

Glacier One modelinde AMD ve Intel’in güncel mainstream ve HEDT soketlerinin hepsi destekleniyor. Threadripper için işlemcinin kendi kutusundan çıkan aparatı kullanabiliyorsunuz.

Phanteks Glacier One serisinin tamamında radyatör kalınlığı 27 mm olarak tasarlanmış. Fanların da 25 mm kalınlıkta olduğunu düşünürsek, soğutucu toplamda 52 mm kalınlığa sahip oluyor. Bu soğutucuyu alıp radyatörü de kasa üstüne takmak isterseniz, burada yeterli boşluğa sahip olduğunuzu kontrol etmeyi unutmayın.

Performans Testleri

3 soğutucuyu da masa üzerinde uzay montaj yaparak test ettik. Hem fanlar, hem de pompa PWM ile kontrol edildi. ASUS’un BIOS altından eriştiğimiz Qfan panelindeki Turbo fan eğrisini kullandık.

Kullandığımız işlemci Intel i9 9900KS’nin BIOS altından 127W TDP sınırlamasını kaldırdık. Test sistemi için seçtiğimiz anakart ASUS Maximus XI Formula Z390 oldu. Gskill 3600 Mhz 32 GB bellek kiti XMP profili açık şekilde kullanıldı.

Core #0 Core #1 Core #2 Core #3 Core #4 Core #5 Core #6 Core #7
360MP 43.5 41.5 46.5 44.5 47.5 43.5 42.5 39.5
280MP 44.5 41.5 47.5 44.5 47.5 43.5 43.5 39.5
240MP 44.5 43.5 47.5 44.5 47.5 45.5 44.5 41.5

İşlemciye yük bindirmek için kullandığımız Cinebench R20 çok çekirdek render testi sonucunda, tüm Glacier One modellerinin 9900KS’yi TDP sınırlaması kapalıyken etkili bir şekilde ve frenlemeye sebep olmadan soğutabildiğini gördük. Her modelde çekirdeklerin çıktığı maksimum sıcaklıkları not aldık ve bunları 22.50 derece olan ortam sıcaklığımızdan çıkararak DeltaT birimine ulaştık.

Elde ettiğimiz sonuçlara göre doğal olarak 360 mm radyatör en iyi sonucu verse de, 280 mm modelin 360’a oldukça yaklaştığını gördük. 280’likten 240’lığa geçince fark biraz daha açıldı. Ama görebildiğiniz gibi aralarındaki fark hep 1-2 derece oldu.

Sonuçlar beni çok memnun etti, Asetek’in 7. nesil pompası zaten kendini kanıtlamış ve birçok marka tarafından farklı ürünlerde tercih ediliyor. Buna ek olarak Phanteks özel tasarım yüksek performanslı fanlarını bu üründe kullanarak ortaya güzel bir ürün çıkarmış. Yani 240’lığı da alsanız, 360’lığı da alsanız bu soğutucuyla yüksek ısı üreten işlemcileri hız aşırtılmış şekilde kullanabilirsiniz.

Sonuç Değerlendirmesi

360MP modelinin Türkiye satış fiyatının 1.920 TL, 280MP’nin 1.570 TL ve 240MP’nin de 1.400 TL civarında olduğunu görüyoruz. Fiyatlar bu modelleri fiyat/performanstan çok Premium ürün klasmanına dahil ediyor. Eğer odak noktanız düşük maliyetle stok soğutucudan çok daha iyi performansa sahip bir soğutucu ise daha uygun fiyatlı soğutucular da bulabiliyorsunuz.

Burada Phanteks’e bu fiyata RGB fan sunmaması sebebiyle bir eksi vermek istiyorum. Şirket en azından Halos fan çerçevelerini tüm modellerde sunabilirmiş. Phanteks’e eksi verdim ama şöyle bir durum da var. Bu fiyata mutlaka RGB fan olmalı diye bir şey yok. Örneğin ASUS’un Ryujin modellerine bakarsanız, Phanteks’ten daha pahalı olmalarına karşın RGB’siz fanları olduğunu görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz